Polska Bibliografia Prawnicza
Polska Bibliografia Prawnicza jest wydawana od roku 1962. Ukazało się już 51 tomów. Pierwsze tomy obejmowały dane z lat 1944-1964, następne 1965-1969. Od roku 1970 do 1976 bibliografia wydawana była co dwa lata a od 1978 roku stała się rocznikiem. I tak jest do chwili obecnej.
Ostatni 51 tom ukazał się w czerwcu 2016 i obejmuje dane bibliograficzne z roku 2015.
Adresatem Polskiej Bibliografii Prawniczej są poszukujący informacji o naukowych publikacjach prawniczych oraz o nowościach legislacyjnych i orzeczniczych.
Bibliografia ma ten sam układ od lat. Zawartość jest usystematyzowana wg klasyfikacji dziesiętnej. W indeksie autorskim wyodrębnione są: prace autorskie, glosy, komentarze, polemiki, recenzje i sprawozdania.
Opracowywanie materiałów do PBP – tradycyjnie w 90% – odbywa się metodą autopsji. Ok. 10% pozycji pochodzi z „Bibliografii Zawartości Czasopism”, wydawanej przez Instytut Bibliograficzny Biblioteki Narodowej.
Bibliografia obejmuje – obok pozycji prawniczych (z teorią i historią państwa i prawa, prawem międzynarodowym publicznym, naukami penalnymi) także (tylko wybrane z uwagi na związek z zasadniczym przedmiotem PBP) pozycje z historii powszechnej, doktryn politycznych, stosunków międzynarodowych, pomocniczych nauk prawa karnego (kryminologia, kryminalistyka, oraz medycyna, psychiatria i psychologia sądowa).
Odnotowuje się także publikację źródeł prawa. Bibliografia obejmuje w tym zakresie (dział 02) informacje o pozycjach wydanych w postaci odrębnego druku zwartego niezależnie od tego, czy chodzi o publikacje z komentarzem czy bez, wykaz organów promulgacyjnych, a także najważniejsze akty normatywne (tytuły), z podziałem na działy merytoryczne. W dziale tym są odnotowane ważniejsze ekspertyzy i opinie prawne dotyczące różnych nowych regulacji ustawowych i obowiązujących przepisów prawnych.
Pozycje umieszcza się w dziale najbardziej odpowiadającym jej treści. W wypadku, gdy to konieczne, zapis (pełny) powtarzamy w dwóch – trzech innych działach. Zawartość prac zbiorowych (także ksiąg pamiątkowych, mieszczących się – jako całość w dziale 06. Generalia) jest zakwalifikowana i zapisana stosownie do każdej pozycji objętej zbiorem. Zawartość czasopism naukowych jest rozpisywana w działach merytorycznych. Pozycje popularyzatorskie umieszcza się selektywnie (dział 24.4: Dydaktyka i popularyzacja prawa. Informatory. Poradniki.).
W związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej od 2004 r. w działach dot. poszczególnych gałęzi prawa dodano poddziały zawierające publikacje na temat Unii Europejskiej.
Polską Bibliografię Prawniczą w wersji elektronicznej można nabyć w INP PAN.
Demo systemu (tu powinno być podlinkowanie do naszej strony www.bibliografia-prawnicza.pl )
Szczegółowych informacji udziela Zespół Bibliografii tel. (22) 657 28 68, bibliografia@inp.pan.pl