Poznańskie Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka

Instytut Nauk Prawnych PAN
ul. Mielżyńskiego 27/29
61-725 Poznań;
tel./fax 61 85-20-260,
dyżur: poniedziałek w godz. :12.00 – 14.00

Dr hab. Marek Andrzejewski, prof. INP PAN – kierownik (urlop bezpłatny)
Dr Anna Urbańska-Łukaszewicz – sekretarz
Dr Małgorzata Łączkowska (urlop bezpłatny)
Dr Anna Natalia Schulz

Centrum Prawa Rodzinnego i Praw Dziecka jest zespołem Zakładu Badania Instytucji Prawnych Instytutu Nauk Prawnych PAN w Poznaniu. Zostało powołane w roku 1973 roku.

Problematyka prac badawczych zespołu skupia się wokół klasycznego działu cywilistyki, jakim jest prawo rodzinne. W sposób szczególny dotyczy pieczy zastępczej i przysposobienia, stosunków majątkowych w rodzinie (w tym zagadnień prawa spadkowego), ochrony praw dziecka (także w świetle standardów międzynarodowych i europejskich), problematyki zdolności osób fizycznych do czynności prawnych. Ponadto w zakresie zainteresowań zespołu pozostają zagadnienia procedury i funkcjonowania sądów rodzinnych oraz wszystkich organów administracji państwowej i organizacji pozarządowych mających wpływ na szeroko rozumiane prawo rodzinne. W tych też kierunkach prowadzone były i są badania zespołu

DZIAŁALNOŚĆ CENTRUM

W roku 1979, na zlecenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, dr hab. Tadeusz Smyczyński stworzył w Centrum projekt Konwencji o Prawach Dziecka. Dokument ten stał się punktem wyjściowym dla prac nad Konwencją, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w dniu 22 listopada 1989 r. Do dnia dzisiejszego analiza postanowień i wpływu Konwencji o Prawach Dziecka na prawo krajowe i międzynarodowe jest jednym z podstawowych zadań Centrum.

Członkowie Centrum prowadzą działalność dydaktyczną (np. na podyplomowym studium dla sędziów rodzinnych organizowanym przez Instytut Nauk Prawnych PAN w Warszawie); są członkami komitetów redakcyjnych (np. prof. dr hab. T. Smyczyński jest zastępcą Redaktora Naczelnego Studiów Prawniczych; prof. nazw. dr hab. M. Andrzejewski jest Redaktorem Naukowym Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Szczecińskiego Roczniki Prawnicze); prowadzą działalność ekspercką i popularyzatorską (np. prof. dr hab. T. Smyczyński jest członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski do spraw Bioetycznych; prof. nadzw. dr hab. Marek Andrzejewski współpracuje z Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu, jest ekspertem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Prof. Smyczyński jest redaktorem i współautorem dwóch tomów poświęconych problematyce prawa rodzinnego, a prof. M. Andrzejewski jednego, w serii System Prawa Prywatnego pod red. prof. dr hab. Zbigniewa Radwańskiego, wydawanych przez Wydawnictwo C.H. Beck.

KONFERENCJE NAUKOWE

W ciągu ostatnich lat w ramach zespołu zorganizowane zostały następujące konferencje:
12.05.2008 r. – konferencja jubileuszowa dla uczczenia czterdziestolecia pracy naukowej prof. zw. dr hab. Tadeusza Smyczyńskiego zorganizowana we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji UAM oraz Wydziałem Prawa Uniwersytetu Szczecińskiego;
27.11.2008 r. – konferencja pt. Prawne i pozaprawne aspekty adopcji zorganizowana we współpracy z Wyższą Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu;
23.06.2009 r. – konferencja pt. Aktualne problemy prawa rodzinnego , zorganizowana we współpracy z Wyższą Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu, Sądem Apelacyjnym w Poznaniu;
7.12.2009 r. – konferencja zorganizowana z okazji XX-lecia przyjęcia Konwencji o Prawach Dziecka pt. Prawa dziecka – aspekty prawne i pedagogiczne, Wydział Studiów Edukacyjnych UAM, Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu.

GRANTY (2005-2010)

• 2005 -2007 – grant promotorski Ministerstwa Nauki i Informatyzacji nr 1H02A 01829 dla Anny Natalii Schulz: „Realizacja standardów międzynarodowych dotyczących osobowych relacji pomiędzy rodzicami i dziećmi w polskim prawie rodzinnym”.